Kanał ATOM Kanał RSS

Zwycięstwo Polaków w pierwszym dniu turnieju w Londynie

sobota, 15 sierpnia 2009 17:32
Skocz do komentarzy
Reprezentacja Polski koszykarzy wygrała w pierwszym meczu londyńskiego turnieju z Wielką Brytanią 70:56. Polacy rewelacyjnie rozegrali trzecią kwartę i mimo kontuzji Marcina Gortata spokojnie kontrolowali przebieg spotkania już do końca. Uraz Gortata na szczęście nie okazał się groźny.

Serca polskich kibiców zamarły, kiedy minutę przed końcem trzeciej kwarty nasz środkowy upadł na parkiet i długo się nie podnosił. Zszedł do szatni oparty o ramiona Szymona Szewczyka i masażysty Aleksandra Waldy.

- Nikt mnie nie uderzył. Chciałem złapać piłkę w wyskoku i za bardzo się wygiąłem do tyłu. Poczułem ból. Jednak mam wrażenie, że jest trochę lepiej - powiedział po meczu Gortat.

- Marcin naciągnął sobie mięsień pleców. Jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć coś więcej. Ale rokowania są pomyślne - ocenił doktor kadry Maciej Idzior.

Słaby początek

Polacy od początku spotkania mogli liczyć na bardzo gorący doping mieszkającej w Londynie Polonii. W niezwykle nowoczesnej hali O2, którą Anglicy wybudowali już na igrzyska olimpijskie w 2012 roku, zasiadło kilkuset naszych rodaków.

Biało - czerwoni wyszli na parkiet piątką: Marcin Gortat, Michał Ignerski, David Logan, Szymon Szewczyk i Krzysztof Szubarga. Początkowo nasz zespół próbował wykorzystać swoją przewagę pod koszem. Trzeba jednak przyznać, że gra nam się nie układała. Polacy popełniali kolejne straty i nie trafiali z dogodnych pozycji. Rywale grali szybkie, rwane akcje. Często zdobywali punkty po krótkich zagraniach 1 na 1. Niespodziewanie po 9. minutach spotkania przegrywaliśmy 9:16.

Nerwy jako pierwszy opanował kapitan zespołu Adam Wójcik, który zmienił Marcina Gortata. Dzięki jego kolejnym skutecznym akcjom przegrywaliśmy po pierwszej kwarcie tylko 14:16.

- Żałuję, że nie trafiłem jeszcze dwóch moich firmowych zagrań, ale i tak nie było źle. Sędziowie też nas nie rozpieszczali. Trzeba przyznać, że ciężko nam się grało z Anglikami - stwierdził Adam Wójcik.

Szubarga królował na zbiórce

W drugiej odsłonie gra Polaków stała się nieco płynniejsza. W naszej ekipie wyróżniał się Szymon Szewczyk, który zdobył 5 punktów z rzędu i dobrze zbierał. Świetnie spisywał się też Krzysztof Szubarga. To po jego rzutach wolnych i udanych wejściach wyszliśmy na prowadzenie 30:25. „Szubi" został zresztą wybrany najlepszym zawodnikiem tego spotkania. W całym meczu miał 8 punktów, 4 asysty i aż 8 zbiórek.

- Na początku graliśmy dobrze w obronie, ale za słabo w ataku. W kolejnych meczach musimy zacząć znacznie bardziej skoncentrowani - przyznał Krzysztof Szubarga.

Do przerwy wygrywaliśmy z Anglią trzema punktami (30:27). Biorąc pod uwagę, że w pierwszej połowie mieliśmy skuteczność zaledwie 33 procent w rzutach za 2 punkty i 22 za 3, taki wynik można uznać za dobry. Nienajlepsza dyspozycja mogła być też spowodowana faktem, że Polacy nie trenowali w hali O2, gdyż gospodarze imprezy nie dali im takiej możliwości.

Świetna trzecia kwarta

Drugie 20 minut były znacznie lepsze w naszym wykonaniu. Po przerwie rozpoczęliśmy grę od udanych akcji Macieja Lampe i najwyższego prowadzenia w meczu 34:27. Za moment dodatkowe 3 punkty dorzucili Krzysztof Roszyk oraz Szymon Szewczyk. W tym momencie spotkania graliśmy szczelnie w obronie, a Brytyjczycy raz za razem chybili swoje rzuty. Po trzech udanych wejściach pod kosz Davida Logana i zabójczych kontrach w wykonaniu Marcina Gortata prowadziliśmy już 55:34. W ostatniej kwarcie biało - czerwoni spokojnie utrzymali tę bezpieczną przewagę.